Naczelna Organizacja Techniczna w Łomży pomaga potrzebującym

Pierwsze na Litwie dziecięce hospicjum zostało otwarte dzięki wielkiemu wsparciu Polski. Nie chodzi tylko o środki, jakie polskie organizacje i firmy przekazują na jego cel, ale również o konkretnego człowieka – informuje „Kurier Wileński, polska gazeta ukazująca się na Litwie. „Chcę podziękować Polsce, że wychowała taką córkę, jaką jest s. Michaela Rak. Jest to prezent dla Litwy i cudowny przykład wiary” – powiedziała o założycielce wileńskiego hospicjum w czasie otwarcia pierwsza dama, Diana Nausėdienė.

Dwa lata temu mieliśmy w redakcji Telewizji Narew ogromny zaszczyt i radość poznać siostrę Michaelę Rak. Przyjechała do Łomży, bo gdzie się tylko dało szukała wsparcia dla swojej idei budowy pierwszego na Litwie hospicjum dla dzieci (dla dorosłych utworzyła już wcześniej, także pierwsze w kraju naszego sąsiada). Niezwykła zakonnica znalazła w Łomży w Bogdanie Laskowskim, Piotrze Grabanim i w całym środowisku Naczelnej Organizacji Technicznej oddanych sprzemierzeńców.

To było wielkie wydarzenie w moim życiu – wspomina Bogdan Laskowski. – Obchodziliśmy 40-lecie NOT w naszym mieście i powstał pomysł, żeby uczcić to zrobieniem czegoś więcej niż tylko uroczystością i sesją popularnonaukową. Akcja charytatywna polegała m. in. na aukcji wspaniałych fotografii Bożeny Mozyro, na których uwieczniła przyrodę i pejzaże, ale także świętowanie 600-lecia praw miejskich Łomży. Nie zapomnę nigdy, jak zaraz potem, gdy ogłosiliśmy cel akcji, zgłosił się starszy pan, wyłożył 7 tysięcy złotych i powiedział, że po prostu chce pomóc i nic za to nie oczekuje. Kiedy po kilku tygodniach aukcji zwieźliśmy siostrze Michaeli zebrane 40 tysięcy złotych, zrobiła wielkie oczy i zapytała tylko, jaki bank obrabowaliśmy.

Zawiązana wówczas przyjaźń trwa. Na otwarciu hospicjum dla dzieci w Wilnie nie mogło zabraknąć Bogdana Laskowskiego na czele delegacji łomżyńskiego NOT. Uroczystość odbyła się w Światowym Dniu Chorego, tak jak 11 lat wcześniej, gdy zainaugurowane zostało działanie pierwszego na Litwie Hospicjum dla dorosłych, którego patronem został bł. ks. Michał Sopoćko. Teraz zostało poszerzone o dział dziecięcy – również pierwszą tego rodzaju placówkę na Litwie. Jak relacjonuje „Kurier Wileński”, uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. w kościele św. Teresy, pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego, abpa Petera Rajiča, oraz kilkudziesięciu kapłanów z Litwy, Polski i Białorusi.

W uroczystości uczestniczyła pierwsza dama, Diana Nausėdienė, która podkreśliła, że jest to bardzo ważny dzień dla państwa litewskiego. „Bycie obok ludzi, którzy założyli hospicjum, to wielka chwała i zaszczyt, gdyż są to ludzie, którzy wysoko wznieśli sztandar wiary. To ludzie, którzy budują więzi między narodami jako cudowne fundamenty wartości, sprawiają, że nasz kraj wzrasta” – zwróciła się do zebranych, dziękując Polsce szczególnie za tak charyzmatyczną osobę, jak s. Michaela Rak.

Bogusław Winida, doradca Prezydenta RP, odczytał list gratulacyjny od Prezydenta RP Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy.Wieczorem, w Domu Kultury Polskiej w Wilnie, odbyła się uroczysta gala, w czasie której podziękowano wszystkim, którzy zaangażowali się w powstanie tego dzieła. Symbolicznym prezentem, wręczonym przez s. Michaelę, były szklane statuetki ze skrzydłami anioła.

„Jestem dumna, że kraj, który reprezentuję, Polska, należy do głównych sponsorów tego wielkiego dzieła, że jest też miejscem, z którego idea tego dzieła wyszła. Cieszę się, że ta placówka promieniuje na inne miasta na Litwie, a także na Białoruś” – powiedziała ambasador RP na Litwie, Urszula Doroszewska. O swoim spotkaniu z s. Michaelą opowiedział prezes PKN Orlen, głównego sponsora budowy dziecięcego hospicjum, Daniel Obajtek.

„To było dwa lata temu. Siostra przyjechała do Warszawy i tak zwyczajnie przyszła do mnie do firmy. To był taki zbieg okoliczności, bo generalnie wszyscy jesteśmy zajęci w firmie, ale ktoś jednak powiedział, że siostra ma wyjątkową charyzmę. Chciałem więc ją zobaczyć i poznać. I rzeczywiście, kiedy ją ujrzałem, zobaczyłem w jej oczach uśmiech Boga. Odłożyłem wiele spotkań, jakie miałem, rozmawialiśmy z nią przez dwie godziny. To był wspaniały czas” – wspominał prezes Orlenu.„W tym roku Orlen przekaże kwotę 200 tys. euro na pomoc i utrzymanie hospicjum. Uwierzcie, że łatwiejszą rzeczą jest dać środki, a trudniejszą – stworzyć to wszystko” – zadeklarował Prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek.

Galę uświetnił występ Reprezentacyjnego Zespołu Wojska Litewskiego i Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Wystąpił też zespół dziecięcy ze Szkoły-Przedszkola „Wilia”. W czasie uroczystej gali goście mogli również bezpłatnie otrzymać aktualne wydanie magazynowe „Kuriera Wileńskiego”, które zostało poświęcone wileńskiemu hospicjum.- Podziw, szacunek, wzruszenie i ta polska nuta w działaniach siostry Michaeli – podsumowuje Bogdan Laskowski wrażenia, jakich dostarczyła łomżyńskiej delegacji wizyta w Wilnie.

Tygodnik Narew nr 550